Destek Politikası

Genel

* bilons.com’daki altınların saflığı nedir?

bilons.com’da ki altın ürünlerin saflığı 24 ayar has değer 0.995, 0.999 ve 22 ayar has değer 0.916’dır.

* Siparişlerimin faturasını nerede bulabilirim?

Siparişinizi tamamladıktan sonra faturanız e-mail adresinize gönderilir. Fatura dijital olarak paylaşılır.

* Kredi kartına taksit oluyor mu?

Yasa gereği basılı ve külçe halinde kuyum ürünlerinin alımında taksitlendirme yapılamamaktadır.

* İptal ve İade koşulları nelerdir?

Altın ve gümüş fiyatları emtia borsasındaki değişikliklere göre güncellenmektedir. Kesin sipariş olarak kabul görüp, herhangi bir nedenden dolayı iptal ve iade edilemez. Ürün ile ilgili üretim kusuru olması durumunda yenisi ile değiştirilecektir.

* Ürünlerin fiyatları neden değişiyor?

Altın, gümüş ve ziynet fiyatları emtia borsasındaki değişikliklere göre güncellenmektedir. Web sitemizde 3 dakikada bir güncellenen fiyatları takip edebilirsiniz.

* ‘Hesaba Altın Havalesi’ siparişleri oluşturduğumda ne kadar sürede hesabımda olur?

Siparişiniz hafta içi 09:00 – 16:00 saatleri arasında işlem sırasına göre 2 saat içerisinde hesabınıza aktarılır. Resmi tatil, cumartesi ve pazar günleri verilen siparişleriniz ilk iş günü işleme alınır.

* Banka hesabımdaki altını fiziki altına çevirmek istediğimde neden net gramın üstünde ödeme yapmam gerekiyor?

Belirlenen külçe altın basım maliyeti, fatura ve sigortalı gönderi ücretinden dolayı ürün net gramı haricindeki tutar altın olarak talep edilmektedir. Bu maliyeti hizmet bedeli olarak faturada görüntüleyebilirsiniz.

* Yurtdışına bağlı kredi kartım ile alışveriş yapabilir miyim?

Sitemizde işlem güvenliği ve banka anlaşmamız gereği yurtdışına bağlı kredi kartları ile alışveriş yapılamamaktadır.

* Kredi kartı puanım ile alışveriş yapabilir miyim?

Sitemizde puan ile alışveriş imkanı bulunmamaktadır.

* Kuyumcu ile sitenizden ürün aldığımızda fiyat farkı neden var?

Kuyumcu ile internet sitemiz arasında satılan ürünlerdeki fiyat farkı; kredi kartı ile ödeme, web sitesi giderleri, fatura ve kdv farkından kaynaklanan hizmet bedelidir.

Kargo

* Ürün teslimatı nasıl ve ne kadar sürede oluyor?

Web sitemizden 16:00’a kadar verilen tüm siparişler aynı gün, 16:00’dan sonra verilen siparişler bir sonraki gün kargoya verilir. Bulunduğunuz il ve ilçeye göre 2 - 3 iş günü içerisinde adresinize teslim edilir.

* Hangi kargo firması ile gönderiliyor?

Siparişler tüm Türkiye’ye Yurtiçi kargo, Hepsijet ve Loomis ile sigortalı olarak gönderilir.

* Siparişimi nasıl takip ederim?

Siparişinizin durumunu, “Hesabım>Siparişlerim” sayfasından detaylı olarak takip edebilirsiniz.

Sipariş Aşamaları;

İşleme Alındı: Verdiğiniz siparişin işleme alındığına dair yapılan bilgilendirmedir.
Ödeme Onaylandı : Siparişlerinizde ödeme yöntemi olarak “Havale” seçeneğini seçtiyseniz, ödemenizin bize ulaştığı bilgisidir.
Hazırlanıyor : Siparişinizin özenle paketlendiği ve adresinize göndermek için hazırlandığının bilgisidir.
Kargolandı : Siparişiniz kargoya teslim edilmiştir. Bu aşamada kargo takip numaranız oluşmaktadır.

* Paketi aldıktan sonra ürün eksik çıkarsa ne yapabilirim?

Siparişleriniz paketleme esnasında yüksek çözünürlüklü kameralar ile tüm işlemler kayıt altına alınarak hazırlanmaktadır. Siparişinizi teslim aldığınızda; paketinizi kargo görevlisinin göremeyeceği bir ortamda kontrol edip, herhangi bir eksiklik tespit ederseniz kargo görevlisine tutanak hazırlatmanız gerekmektedir.

* Teslimat adresimi değiştirebilir miyim?

Siparişinizin durumu “İşleme Alındı” aşamasından hemen önce adresinizi istediğiniz farklı bir teslimat adresi ile değiştirebilirsiniz.

* bilons.com, altının güvenli teslimatını nasıl sağlar?

Web sitemizden verdiğiniz siparişler, size teslim edilene kadar Bilons güvencesi altındadır. Siparişleriniz sigortalı kargo ile adresinize teslim edilmektedir.

* Fiziksel altın ve gümüş gönderimlerini kim sigortalayacak?

bilons.com, altınınızı depolama ve sevkiyatı için güvenli lojistik ve kasa hizmetlerinde küresel pazar lideri Loomis ile ortaktır. 5.000 USD altındaki tüm siparişleriniz sigortalı kargo ile adresinize gönderilmektedir. 5.000 USD üzerindeki altın siparişleriniz ise zırhlı araçlarla teslim edilmektedir. Bilons, her siparişindeki altının değeri kadar kapsamlı bir sigorta poliçe yaptırır. Siparişiniz size ulaşana kadar Bilons güvencesi altındadır

* Siparişi benim adıma başkası teslim alabilir mi?

Fatura adresi ile sipariş teslimat adresi farklı olabilir. Siparişinizi oluştururken ‘Teslimat Adresi’ formuna paketin teslim edilmesini istediğiniz kişi ve adresi yazabilirsiniz.

* Kargo görevlisi paket içeriğini biliyor mu?

Siparişiniz gönderilirken fatura bilgileri ve paket içeriği kutu üzerinde bulunmamaktadır. Kargo taşıma kuralları gereği kargo görevlisi paketiniz ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değildir.

* İnternet sitenizden oluşturduğum siparişi gelip elden teslim alabilir miyim?

Web sitemizden vermiş olduğunuz siparişler teslimat adresinize sigortalı kargo ile teslim edilmektedir.

* Kapıda ödeme seçeneği var mı?

Web sitemizden kredi kartı veya havale ödeme seçeneklerini kullanarak sipariş oluşturabilirsiniz. Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

* Siparişim elime ulaşmadı ne yapmalıyım?

Siparişinizi sigortalı kargo şirketine teslim ettikten sonra hem e-mail hem de sms ile kargo takip numarası gönderilir. Siparişinizi takip ettiğinizde eğer bir sorun yaşıyorsanız bize 0850 307 30 40 numaralı telefondan veya destek@bilons.com e mail adresinden ulaşabilirsiniz.

* Yüklü miktardaki altın siparişlerinde teslimatı nasıl yapıyoruz?

Hafta içi saat 16.00'a kadar verilen siparişleriniz size ulaşana kadar sigorta kapsamında özel güvenlikli zırhlı taşıma şirketine teslim edilir. Teslimat süresi bulunduğunuz il ve ilçeye bağlı olarak 2-3 iş günüdür.

Güvenlik

* Banka bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Banka bilgilerinizde değişiklik yapmanız gerekiyorsa; web sitemizin sağ üst tarafında adınızın yazdığı alana tıkladıktan sonra “hesap adı ve IBAN ” alanında değişiklik yapabilirsiniz.

* Teslimat ambalajı hasar görürse ne olur?

Siparişiniz adresinize teslim edilirken paketin hasar görmüş olduğunu fark ettiyseniz; kargo görevlisine tutanak düzenletip, siparişi teslim almayınız. Teslimat yapıldıktan sonra fark edilir ise sorumluluk kabul edilmemektedir.

Hesabım

* Üye olmadan sipariş verebilir miyim?

Altın, gümüş ve ziynet işlemlerinde müşteri tanıma ve kimlik tespiti prosedürü uygulanmaktadır. Bu sebeple web sitemizden üyeliksiz alışveriş yapılamamaktadır.

* Üyeliğimin nasıl iptal edebilirim?

Üyeliğinizi iptal etmek isterseniz 0850 307 30 40 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine ulaşmanız gerekmektedir. İptal edilen üyelikler yeniden aktif edilemez. Sipariş vereceğiniz zaman yeni üyelik oluşturabilirsiniz.

* Üyelik avantajları nelerdir?

bilons.com’a üye olarak birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Ayrıcalıklar ve yenilikleri ilk siz haberdar olursunuz. Daha yüksek tutarlarda işlem yapma şansınız olur.

* Adresimi nasıl güncelleyebilirim?

Adres değişikliği yapmanız gerekiyorsa, bunu ‘Hesabım- Adreslerim’ sayfası üzerinden sağ üstteki menüye tıklayarak yapabilirsiniz.

* İletişim bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

İletişim bilginizde değişiklik yapmanız gerekiyorsa; web sitemizin sağ üst tarafında adınızın yazdığı alana tıkladıktan sonra kişisel bilgilerinizin olduğu formda istediğiniz alanda değişiklik yapabilirsiniz.